Historie TJ

Vznikla v roce 1946 založením oddílu kopané. Hned po svém vzniku si našla cestu mezi obyvatele Slavonic. Ve své 60ti leté historii se v ní vystřídalo několik generací sportovců. Bylo vytvořeno více jak 15 sportovních oddílů, kde některé oddíly fungují i dnes, ale některé se bohužel nepodařilo udržet při životě…

Kopaná

vznikl v roce 1946 při založení Tělovýchovné jednoty a funguje dodnes. Tímto oddílem prošlo nejvíce členů a mezi nimi, skoro samými muži, najdeme i několik dívek. Oddíl kopané se skládá z družstev minižáků, žáků, dorostu a družstva mužů. Dlouhodobě úspěšný oddíl zažil největší úspěch v roce 2003 postupem družstva mužů do krajské soutěže I.A třídy, kterou hrají či hrály i družstva dorostu a žáků.

Basketbalový oddíl

počátky basketbalu ve Slavonicích jsou spjaty s příchodem učitelů Jiřího Hroudy a Jiřího Beneše do místní školy. Oba prošli mládežnickými soutěžemi, hráli na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Později do hodin tělocviku více tuto hru zařazovali, což byl základ pro výchovu nových talentů.
Soutěž se pak oficiálně přihlásila v roce 1979, když se přidali Karel Chalupa, Zdeněk Holub, Petr Švec, Oldřich Zapletal, Zdeněk Krajíček, Karel Geist, Josef Urban. Toto družstvo bylo později doplněno Radkem Pokorným z Dačic, který převzal i trenérskou taktovku . Mužstvo postupně rostlo výkonnostně a po doplnění některými dalšími talenty basketbalu získalo několikrát titul přeborníka okresu. Do krajské soutěže družstvo nikdy nepostoupilo z organizačních a finančních důvodů. Mužstvo navázalo přátelské kontakty v Podolí u Brna, kde dříve působil Zdeněk Krajíček a dodnes se obě družstva setkávají na turnajích. Trenérem žáků byl Jiří Hrouda, který citlivě doplňoval družstvo mužů, z kterého postupně někteří hráči odcházeli, či zanechali aktivní činnosti. Oddílem prošli hráči, kteří později měli zkušenosti s ligovým basketbalem Karel Geist ml. a Jiří Hrouda ml.
V roce 1990 se pohybovala členská základna kolem 25 hráčů a byl založen i seniorský basketbalový tým, který hraje s malými obměnami dodnes a ve Slavonicích pořádá tradiční podzimní turnaj.
V současné době se již několik let nedaří navázat na tradice . Družstvo dospělých hraje mezinárodní okresní přebor, kde jsou i dvě družstva z Rakouska a svými výsledky se řadí do druhé poloviny soutěže.Vedoucím oddílu je Jiří Vláčil a mládežnický dorost vedou Jiří Kourek a Roman Bulant, oba hráči družstva dospělých.
Mužstvo více jak 20 let pořádá letní soustředění pro hráče a jejich rodinné příslušníky s tradičním opékáním selátka.

Volejbalový oddíl

Volejbalový oddíl vznikl rozdělením cvičení žen na dvě skupiny. Jedna skupina chtěla zdravotní cvičení a druhá míčové hry. V roce 1978 založila Vítězslava Benešová oddíl volejbalu a hned od roku 1979 jej přihlásila do soutěžě. Tenkrát bylo v okrese 9 družstev
ženského volejbalu. Již po čtyřech aktivních letech se toto družstvo dostalo do čela okresního přeboru.  Celkem 15x byly ženy ze Slavonic na prvním místě v okresním přeboru, třikrát hrály kvalifikaci na postup do kraje. Dvakrát uspěly a měly postoupit do krajského přeboru, ale rozhodly se tuto soutěž z důvodů velkých vzdáleností hrát nebudou.  Oddíl se dlouhodobě zabývá i dětmi a mládeží. Žákyně i dorostenky tradičně vždy patřily k nejlepším družstvům v okrese. Celkem se v tomto oddíle vystřídalo více než 150 lidí.

Nohejbal

tradice nohejbalu ve Slavonicích spadá do let 80-tých, kdy se zde hrála i přechodně soutěž. Významnějším obdobím pro tento sport byl rok 1998, kdy se začalo hrát na antukových kurtech pravidelně. Družstvo dospělých iniciovalo založení žákovského okresního přeboru, což se podařilo a v sezoně 2001 družstvo žáků TJ Sokol Slavonice získalo titul okresních přeborníků. Kromě vlastní soutěže oddíloví hráči zajížděli na různé turnaje v okolí. Největších úspěchů pak dosahovali na turnaji v Brně, kde se dostávali i do finálových bojů s nejlepšími hráči z celé ČR.